baner

RoboCup Junior
Slovenské národné kolo 2011

O súťaži
Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy RoboCup Junior Slovensko 2011 pripravuje Slovenská spoločnosť elektronikov v spolupráci so Združením Robotika.SK a s podporou sponzorov PC Revue, Eduxe, Agem a ďalších. Tento rok prišlo okolo 110 súťažiacich a doprevádzalo ich viac ako 25 učiteľov, rodičov, vedúcich tímov.

Súťaž sa už tradične konala vo štvrtok a piatok, pričom tohtoročný termín 17. - 18. marca poskytol dostatok času na prípravu i dostatočný časový náskok pred medzinárodným kolom pre postupujúce tímy. To sa bude tento rok konať v Istanbule, 5. - 11. júla 2011. Slovenské národné kolo sa opäť, ako už býva zvykom, presunulo na nové miesto - tento raz do malebného mestečka Sabinov na Východnom Slovensku priamo do priestorov Cirkevnej základnej školy sv. Jána krstiteľa.

Súťažilo sa v kategóriach Konštrukcia, Záchranár A, Záchranár B (iba demo), Soccer A, Soccer B a Tanec robotov.

O tíme
Tím Brainiac tvorili piati deviataci. Väčšina z nich sa už zúčastnila veľkej robotickej súťaže First Lego Leguage (čítaj viac), na ktorej už ukázali, že vedia čo je to konštruovať a programovať robota. Národného kola v Sabinove sa zúčastnili štyria z nich: Daniel Horák, Mikuláš Valocký, Adam Sloboda (IX. B) a Patrik Klučiar (IX. A) a vedúci tímu pán učiteľ Hudík. Z domu tím podporoval Filip Zelina (IX. B), ktorý veľmi prispel ku stabilnej konštrukcii súťažného robota s menom BAKY. Tento bol konštruovaný na kategóriu Záchranár, druhý robot bol skonštruovaný až na mieste zo zvyšných častí.

Výsledky
Náš tím sa zúčastnil dvoch kategórii a to Konštrukcii a Záchranár A. Podrobnejšie pravidlá nájdete na oficiálnej stránke súťaže robotika.sk/rcj.

Už vo štvrtok bolo predstavené zadanie v kategórii Konštrukcia. Po vyše 5 hodinách intenzívneho konštruovania, programovania a testovania robota sme mohli ukázať čo dokáže. Podľa pravidiel sme sa dostali do podkategórie SS (stredné školy) a v konkurencii 11 tímov sme obsadili úžasné 3. miesto.

V piatok bol na pláne futbal robotov a dlhoočakávaný Záchranár. Dlhotrvajúca príprava v škole, neustále testovanie a upravoanie robota na mieste prinieslo svoje ovocie a v prvom kole sa náš tím dostal na 3. miesto. Podpora zo strany vedenia školy, kvalitná konštrukcia, rýchlosť, dobrý program a kalibrácia však nie je všetko a v druhom kole chýbala štipka šťastia a tak sme skončili nakoniec až na 11. mieste. Súťažiaci však získali množtvo skúseností, zážitkov a aj priateľstiev.

Hoci sme mali na prvotné pozície chýbalo spomínané šťastie, no neodradilo nás to a už teraz sa pripravujeme na Trenčiansky robotický deň (www.trencianskyrobotickyden.sk), ktorý sa bude konať 30. marca 2011. Držte nám všetkým palce.

Fotoalbum z príprav, cesty a samotnej súťaže.
Správy v TV Markíza: www.video.markiza.sk (príspevok #12 Programovanie robotov)
Webstránka tímu Brainiac: www.brainiac2011.webnode.sk
Oficiálna stránka súťaže: www.robotika.sk/rcj