BANBYČITARIÁDA 2010
Banská Bystrica číta rada

Dňa 26. mája 2010 sa naši žiaci zúčastnili literárno-čitateľského a knižnično-informačného festivalu pod šírym nebom s názvom Banbyčitariáda. Toto bol už štvrtý ročník a konal sa na Námestí SNP. Organizovala ho župná Verejná knižnica Mikuláša Kováča v spolupráci s banskobystrickou župou a mestom Banská Bystrica.

Cieľom tohoto festivalu je podporiť čítanie jednotlivcov a rodín, zvýrazniť dôležitosť čítania pre vzdelávanie, hravou a zábavnou formou podporiť vzťah detí a mládeže k literatúre, podporiť ich fantáziu a tvorivosť, netradičnou formou upriamiť pozornosť detí a mládeže na literatúru, knihy, knižnicu a jej aktivity.

Program podujatia tvorili viaceré besedy s autormi aj čitateľmi z radov známych osobností, divadelné aj hudobné vystúpenia, scénky z kníh, zábavné kvízy či hudobno-poetické pásmo. Blok od 9:00 do 13:00 bol určený pre deti z materských a základných škôl, ktorého sa zúčastnili aj naši žiaci a blok od 13:00 do 18:00 pre mládež a dospelých. Na námestí boli tiež rôzne informačné stánky a stánky s atrakciami ako maľovanie na tvár, výstava ilustrácií či kreslenie karikatúr.

Všetko by bolo super ale program nečakane prerušil dážď a všetci sa presunuli do náhradných priestorov v Divadle Ivana Palúcha, kde program pokračoval. Musel byť však ochudobnený a vystúpenia niektorých pripravovaných čísel. Žiaci sa ale dočkali ocenenia najlepších čitárov za uplynulý rok a oceňovali sa aj celé rodiny.

Zdroj: www.bystricoviny.sk, SITA 2010

Prečítaj si viac: