Beseda so spisovateľkou
Blankou Poliakovou
"Aha, máme bračeka!"

Na základe dlhoročnej osvedčenej spolupráce s Literárno-hudobným múzeom a Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici sa v stredu 22. júna 2011 žiaci druhej triedy spolu s rodičmi zúčastnili zaujímavej besedy so spisovateľkou, banskobystrickou rodáčkou, Blankou Poliakovou.

Spomínanej besede predchádzalo v našej triede niekoľkotýždňové zaoberanie sa obsahom jej najnovšej knižočky Aha, máme bračeka!. Potvrdilo sa, že deti rady čítajú tento štýl básní v próze, ktoré sa vyznačujú krátkymi detsky zrozumiteľnými vetami. Bolo úžasné priebežne pozorovať hlavne žiakov, ktorí sú jedináčikovia, pretože teraz je takých skoro polovica, ako ich zaujal zázrak narodenia dieťaťa do rodiny, keď mamička prinesie domov bábätko. V tejto útlej knižočke sa deti dočítali, čo sa v rodine začne potom diať, ako sa všetci domáci zapájajú do starostlivosti o dieťatko a ako malý Miško rastie. Lebo o ňom je táto knižka.

Keďže sme čítaniu tejto literatúry venovali dostatočný čas, deti sa naučili niektoré úryvky naspamäť, a potom boli na besede šťastné, že ich môžu tete spisovateľke predniesť a zároveň ostatným prítomným knižku predstaviť. Dostali aj možnosť byť aktívnymi účastníkmi jej krstu. Prítomní, tak ako ony, pochopili, že nové dielko je v súčinnosti nádherných ilustrácií Daniely Ondreičkovej jemné a nežné ako motýľ, ktorý si na knihu pri krste sadal.

Beseda bola veľmi milá. Pani spisovateľka Blanka Poliaková pôsobila veľmi úprimne a srdečne. Rada odpovedala na všetky, aj všetečné, otázky. Vďačne porozprávala o svojom živote a diele, o svojich záľubách a spomienkach. Všetkých prítomných tešila svojou vitalitou, optimizmom a pozitívnou energiou.

Na koniec sa deti s kytičkou kvetov tete spisovateľke poďakovali a zaželali jej všetko najlepšie, no a ona sa im na oplátku podpísala do jej najnovšej knižky Aha, máme bračeka!. A my všetci sa už tešíme na ďalšiu knihu, ktorú začala písať.

Na záver treba povedať, že pre našich žiakov bola toto komorné posedenie jedným z pozitívnych momentov, ktoré je potrebné do života dnešných detí prinášať v čo najväčšom množstve.

Mgr. Božena Handlovská
Posledná aktualizácia: 06.09.2012 22:58