Mladí lektori v múzeu
23. 2. 2012 - Literárne a historické múzeum

Určite každý z vás už niekoľkokrát prešiel bránami múzea. Poviete si, nič výnimočné! A predsa! Ak ste navštívili Štátnu vedeckú knižnicu – Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici práve 23. februára 2012, privítal vás v múzeu "detský lektor".

O tom, že nešlo o prvé vystúpenie tohto druhu svedčí fakt, že žiaci ZŠ Jána Bakossa pracujú v krúžku "MLADÝ LEKTOR V MÚZEU" pod vedením Mgr. Alžbety Rišovej už od začiatku školského roka. Ich spoločným záujmom je nielen láska k literatúre, ale aj príprava na budúce povolanie.

Prednášku, ktorá bola venovaná 200. výročiu narodenia básnika Sama Chalupku (1812– 1883), viedli mladí lektori – žiaci našej školy. Prítomným sprostredkovali stretnutie so samotným Samom Chalupkom nielen prostredníctvom životných príbehov tohto popredného predstaviteľa literárneho romantizmu a najstaršieho príslušníka štúrovskej generácie, ale aj analýzou jeho tvorby a pôsobivou recitáciou ukážok básní. Nechýbala ani prezentácia poštovej známky, ktorá vychádza v emisnom rade Osobnosti a je venovaná práve 200. výročiu narodenia básnika. Známka má okrem nominálnej hodnoty aj veľkú hodnotu umeleckú a zberateľskú. Ako hosťa prednášky mladí lektori privítali Mgr. Evu Furdíkovú, ktorá sa vo svojom vystúpení zamerala na genealógiu rodiny Sama Chalupku.

A kedy a s kým sa stretnú mladí lektori v múzeu nabudúce? 20. apríla 2012 s pohronským slávikom – Andrejom Sládkovičom. Príďte aj vy!

Viac fotiek z prednášok pozri vo fotoalbume.
Posledná aktualizácia: 06.09.2012 23:13