Týžden ruskej kultúry
23. - 27. november 2009

Mesiac november sa v ZŠ Bakossova niesol v duchu ruskej kultúry. Pri zrode myšlienky stáli učitelia predmetovej komisie jazykov, ktorí rozhodli, aby sa v rámci plnenia projektu „Týždeň európskych jazykov“ jeden týždeň v mesiaci niesol v znamení kultúry vždy iného národa.

Návrat ruštiny do školy sme sa rozhodli zrealizovať vo veľkom štýle. Veď po rokoch útlmu sa čoraz viac mladých ľudí chce učiť tento slovanský jazyk a záujem oň do značnej miery stúpa. A preto počas týchto novembrových dní to bola práve ruština, ktorá spájala nás všetkých.

Zo všetkých kútov školy sa ozývali jej ľubozvučné tóny v podobe riekaniek, pesničiek, básničiek, scénok... Pozornosť všetkých celkom prirodzene pútala svetoznáma matrioška, drevená bucľatá dievčina s okrúhlou tvárou v šatke a ruskom pestrofarebnom kroji, ktorá sa stala symbolom bohatej výstavy. Časy, keď táto „bábika“ zdobila nejeden byt, sú už preč, no napriek tomu sa stala námetom mnohých výtvarných prác našich žiakov. Najväčšiu radosť mali tí najmenší. Ich oči žiariace radosťou prezrádzali, že nezbedný zajac a pomstychtivý vlk z kreslenej rozprávky „No počkaj, zajac!“ zostanú aj pre túto mladú generáciu skutočne nezabudnuteľnými rozprávkovými hrdinami.

Pri samovare strávili príjemné chvíle nielen deti, ale aj starší žiaci a dospelí. Prostredníctvom prezentácie v našej zmodernizovanej čitárni sa oboznámili s históriou Ruska, porovnávali latinku s azbukou a zmerali si sily v kvíze „10 naj... Ruska“. Hravou formou sa mali možnosť učiť ruštinu, počuť ruské piesne a staré byliny, spoznať mnoho mien významných ruských spisovateľov, maliarov a hudobných skladateľov. Popri tom sa ochutnávali jedlá ruskej kuchyne a pil čaj.

I keď to boli len krátke dni, ostanú nám na ne nielen pekné spomienky, ale aj nové vedomosti a zážitky. A tak dovidenia, snáď sa zas niekedy opäť stretneme pri samovare!

Posledná aktualizácia: 06.09.2012 23:25